Декретна відпустка: тривалість

Декретна відпустка триває 126 к. днів: 70 днів до пологів та 56 – після пологів. Іноді тривалість відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами може бути довшою (див. таблицю нижче).

Законом № 3238-IX від 13.07.2023 р. внесено зміни до статті 17 Закону про відпустки. Ними передбачено, що за бажанням жінки частина допологової відпустки тривалістю 70 календарних днів може бути використана після пологів. У цьому загальна тривалість відпустки залишається незмінною. Тобто за відсутності медичних протипоказань жінка може працювати до пологів, не втрачаючи права отримати лікарняний у зв’язку з вагітністю та пологами в повному обсязі.

Увага: з 29.07.2023 року жінка може сама вирішувати, коли йти у декретну відпустку.

Декретна відпустка Тривалість декретної відпустки, календарних днів Чи враховуються в розрахунку кількості календарних днів святкові та неробочі дні
Загалом До пологів Після пологів (усиновлення), починаючи з дня пологів (усиновлення)
1 Стандартний випадок (народження однієї дитини без ускладнень) 126 70* 56 Так
2 При народженні 2-х та більше дітей 140 70 70 (56+14)** Так
3 При ускладнених пологах 140 70 70 (56+14)** Так
4 При усиновленні новонародженої дитини прямо з пологового будинку 56 56 Ні*
5 При усиновленні 2-х і більше новонароджених дітей прямо з пологового будинку 70 70 Ні*

* ст. 18-1 Закону про відпустки;

** спочатку лікарняний виписується стандартно на 126 днів, а потім після ускладнених пологів виписується ще один лікарняний – на 14 к. днів;

Декретна відпустка з догляду за дитиною

Після декретної відпустки працівник може взяти декретну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами, тобто відпустку з догляду за дитиною до трьох (шості) років (ст. 18 Закону про відпустки). Її ПФУ не сплачує.

Скористатися нею крім матері дитини може також батько, бабуся, дід та інші рідні, які безпосередньо доглядають дитину (ст. 179, 186-1 Кодексу законів про працю України; КЗпП).

Вийти на роботу робітниця (або інша особа, яка скористалася відпусткою) повинна наступного дня після дня народження дитини, коли дитині виповнилося 3 роки. Спланувати приблизну дату народження дитини можна за допомогою нашого інструмента Калькулятор вагітності.  При цьому це правило діє незалежно від того, чи переривалася відпустка. Працівниця при відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 (6) років користується такими правами:

  • може перервати відпустку за своїм бажанням, а потім знову вийти у відпустку (лист Мінсоцполітики від 05.07.13 № 290/13/116-13);
  • її посада не може бути скорочена (ст. 2 Закону про відпустки);
  • може працювати за умов неповного робочого дня (ч. 4 ст. 18 Закону про відпустки);
  • вона не може бути звільнена, крім випадку ліквідації підприємства з подальшим працевлаштуванням (ст. 184 КЗпП);
  • відпустка може бути продовжена до 6 років на основі довідки з медустанови, якщо дитина потребує догляду (пп. 3 ст. 25 Закону про відпустки).
Один коментар до “Калькулятор декретної відпустки”

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *